Clubs and Student Organizations

Club Name Meeting Time Sponsor(s) Website
Ambassador Club ✰ Renée Tonning
Art Club Tuesdays, 4-5:30 Michael Close, Dan Peterson
Best Buddies Officer meet biweekly; group meets monthly Laura Schwab, Tom Braverman
Board Game Club Meets winter/spring only Ali Borger-Germann
Business Professionals of America Before school on Wednesdays AJ Leman
Chess Club Wednesdays 4:15-5:15 in Rm 2312, begins 9/13 Steve Dodge, Nathan Hellwig
City High Debate August-December: M-W; January-May: Thurs, 3:30-5:00 pm Vince Woolums, Drew Gartner
City High Drama 1st mtg: Fri 8/26 at 3:10PM in Rm 1510 Troy Peters
City High Review Daphne Forman
Culinary Club Thursdays, 3:15pm, rm3108 Jacque Green
Dance Marathon Club Renée Tonning
Debate Tues/Weds, Room 1104, 4:15pm Vince Woolums, Darcie Hutzell
Drama Troy Peters
Fellowship of Christian Athletes Before school two Fridays each month, Rm 2307 Bill McTaggart
FRC Robotics Varies - See Mr. Schares Jacob Schares
Raw Bacon FTC Robotics Wednesdays/Thursdays 6-8:30pm, TREC (Theodore Roosevelt Education Center) Christine Mons and Victoria Pedersen
French Club TBA Tony Balcaen
Garden - School That Seeds Jessica Bovey
German Club Tuesdays after school Casey Wilmesmeier
GLOW Monday 4:00-5:15 Tony Balcaen, Jen BarbouRoske, & Jill Humston
Homework Club Tuesday/Wednesday Mornings 7:45-8:20 in the library Aleah Suchomel and Ben Frega
Interact Club Thursday Mornings, 8:20am, Rm 1412 Jill Humston
Intersectional Feminism Club Tuesdays, 8:15, Rm 1310 Ali Borger-Germann
Involve TBA Anna Basile
Large Group Speech once or twice weekly, November to February Jennifer Brinkmeyer
Math Club Thursdays, 8:15am, rm 1510 Stephanie McLaughlin
Mock Trial Wednesdays, 8am, Rm 2101 Jason Schumann, Chip Hardesty
Model United Nations Periodic Mondays, after Winter Break Steve Dodge
National Honor Society ✰ Linda Hoel
Opstad Tech Crew 1st Tuesday of every month in Opstad Lobby, as needed Doug Lestina
Pathfinder Fridays after school, Rm 1315 Maureen Hill
Tuesday mornings, 8 a.m. Carrie Watson
Psych Club Wednesdays after school Jane Green
Silver Cord ✰ NA Ann Hanrahan - Main Office
Spanish Club TBA Dolores Silva
Speech Club Jennifer Brinkmeyer
Spirit Club When announced as needed for Spirit events Mariah Ritter
Student Senate Wednesday morning, 8:15, Rm 3311 Melanie Gibbens, Chip Hardesty, Steve Tygrett
Thespian ✰ Troy Peters
WELCOME! Sundays in the commons City High
Video Club Gerry Coleman
Writing Club Most Fridays, Rm 1310 Jennifer Brinkmeyer
✰ Selective / Qualifying requirements needed for membership