Staff Roster, 2018-19

  • Lori Kasparek, Principal  
    Phone:  (319) 688-1170
    Fax:  (319) 688-1171

  • Preschool

    Jordan Redig, Three-Year-Old Class
    Natalie Whelchel, Four-Year-Old Class
    Elsa Rocha, Paraeducator
    Helen McGivern, Paraeducator
    Louisa Abuissa, Paraeducator 
    Jawahir Osman, Paraeducator
    Susan Guess, Paraeducator (Student Specific)

    Kindergarten

    Amy Lustig
    Sarah Williamson
    Lindsay Worley

    Grade 1

    Miranda Fletcher
    Tara Gorsh
    Julia Welter
    Samantha Whitmore

    Grade 2

    Tracy Elmer
    Kailey Hill
    Hollie Vittetoe

    Grade 3

    Cristi Johnson
    Lauren Krogman
    Lisa Murray

    Grade 4

    Peter Metz
    Jordan Wheeler

    Grade 5

    Correne Bass
    Alexandra Muffly
    Stefanie Riepe

    Grade 6

    Lisa Guthart
    Sarah Sodoma
    Mary Jo William

    Modified Classrooms

    Sarah McCurdy, Modified Teacher
    Safa Mohammed, Paraeducator
    Enisa Zelenjakovi, Paraeducator
    Nazira Eisa, Paraeducator
    Suzie Kim, Paraeducator
    Ellen Welborn, Paraeducator
    Kaitlyn Robinson, Paraeducator

  • Team 5

    Lori Kasparek, Principal
    Jenn Shaffer, Instructional Design Strategist (IDS)
    Jenny Niemiec, English Language Learners (ELL)
    Christy Weitz, English Language Learners (ELL)
    Beth Barton-Craig, Title 1 Teacher
    Dan Vonderhaar, Extended Learning Program (ELP)
    Marnie Saeugling, Special Education Resource
    Jo Klopp, Math Area Resource Specialist (MARS)
    Michelle Haren, Autism/Modified Coach
    Krystal Jossell, Student and Family Advocate (SFA)
    Samantha Dean, School Counselor
    Tim Fairbanks, Paraeducator/Behavior

    Specials

    Alison Greiner, Music
    Brien Hemann, Music
    Kathleen Marston, Orchestra
    Lee Rabe, Band
    Rebekah Ash, Art
    Dean Conrad, Physical Education
    Greg Brown, Physical Education
    Calie Sobaski, Physical Education
    Lisa McDonough, Librarian

    Team 6

    LeAnn Otterbein, Secretary
    Erin Froeschner, Media Secretary
    LeaAnn Kupka, Secretary
    Linda Yutzy, Paraeducator
    Natalie Miller, Paraeducator
    Rebecca Neuhaus, Paraeducator
    Katie Friedhoff, Paraeducator
    Bree Hogue, Paraeducator

    Food Service

    Barbara Drake
    Shirley Lenz
    Karen Hemsted

    Grant Wood Area Education Agency (GWAEA)

    Ali McCue, Speech/Language
    Amy Schilling, Psychologist
    Glen Schmitz, PT
    Ann Stupar, OT
    Naomi Shield, OT

    Nurse

    Jeanie Kircher, RN

    Custodial Staff

    Seaghan Cotter-Brown
    Todd Brodie
    Johnnie Washington

    Before & After School Program (BASP)

    Tosha Troutman, Director